Dla słabowidzących Wersja standardowa Wersja tekstowa Wersja graficzna Oświadczenie o dostępności Mapa strony A A A

 

logoKC.jpg

1.Informacje ogólne o ciechanowskim klastrze energii

Miasto i Elektrociepłownia Ciechanów (wcześniej PEC) zawarły porozumienie w celu efektywnego wytwarzania, magazynowania, równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji energii elektrycznej, ciepła i paliw lub obrotu nimi. Jego celem jest również umożliwienie inwestowania w nowe technologie i rozwój. Współpraca jest konsekwencją rozwoju sektora energetycznego w Ciechanowie.

Chodzi o stworzenie lokalnego modelu samowystarczalności energetycznej. Klaster powołano m.in. w związku z niestabilnością cen energii w Polsce, które sprzedają rządowi monopoliści. Od września 2023 r. energię elektryczną w Ciechanowie produkuje Elektrociepłownia powstała z przekształcenia i poszerzenia działalności przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Obecnie to jeden z niewielu tego typu podmiotów w kraju, którego jedynym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego. Klaster jest otwarty dla  wytwórców OZE, którzy mogą aplikować do członkostwa w organizacji. Jednym z celów jego powstania jest też dywersyfikacja w energetyce Ciechanowa, wspieranie innowacyjnych technologii w zakresie efektywnego zarządzania energii i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Klaster Energii został zarejestrowany w Urzędzie Regulacji Energetycznej pod numer 1.

ZAŚWIADCZENIE O ZMIANIE WPISU W REJESTRZE KLASTRÓW ENERGII

STRATEGIA ROZWOJU KLASTRA

2.Lokalizacja klastra

Klaster zlokalizowany jest na północnym Mazowszu i obejmuje aktualnie gminę miejską Ciechanów, a docelowo może objąć podmioty działające na terenie powiatu ciechanowskiego.

Podmiotem reprezentującym klaster jest Prezydent Miasta Ciechanów.

Koordynatorem klastra jest Elektrociepłownia Ciechanów Sp. z o.o.  posiadająca koncesję na  wytwarzanie energii elektrycznej oraz koncesję na wytwarzanie, dystrybucję i przesył oraz obrót ciepłem. Klaster funkcjonuje od 28.08.2023r w obrocie prawnym na podstawie porozumienia w formie umowy cywilno- prawnej, zawartego pomiędzy podmiotem reprezentującym, członkami klastra i koordynatorem oraz aneksów nr1 i nr2 . Klaster konstytuuje się z chwilą podpisania porozumienia i przyjęcia regulaminu oraz wybór organów klastra. Klaster będzie kontynuował swoją działalność na podstawie wpisu do rejestru klastrów.

Klaster będzie rejestrowany od stycznia 2024 r. w rejestrze klastrów Urzędu Regulacji Energetyki, następnie u Operatora Systemu Dystrybucyjnego, dzięki czemu miasto i Elektrociepłownia uzyskają rabaty na dystrybucję energii elektrycznej

3.Obszar i zakres funkcjonowania klastra energii

Klaster swym działaniem obejmuje obiekty posiadające punkty poboru energii elektrycznej (PPE), punkty poboru ciepła (PPC) oraz źródła wytwarzania energii elektrycznej i ciepła zlokalizowane na terenie Gminy Miejskiej Ciechanów. Docelowo możliwe jest poszerzenie obszaru działalności do terenów położonych w granicach powiatu ciechanowskiego.

Zakres działalności klastra energii koncentruje się na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła z odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz wykorzystaniu ciepła odpadowego na potrzeby członków klastra, bilansowaniu potrzeb i potencjału wytwórczego energii elektrycznej oraz ciepła oraz budowie nowych jednostek wytwórczych OZE w formie źródeł rozproszonych dla zapewnienia pełnej, lokalnej samowystarczalności energetycznej z priorytetem wykorzystania zasobów lokalnych. Wykorzystanie lokalnego potencjału zasobów energetycznych pozwoli na zapewnienie ograniczenia niskiej emisji i ochronę środowiska naturalnego w miejscach ich zamieszkania oraz tańszą energię poprzez racjonalizację jej produkcji i konsumpcji w oparciu o lokalne zasoby.

 

Co to jest klaster energii ?

Informacje dotyczące: Czym jest Klaster? Jakie są jego korzyści?