Dla słabowidzących Wersja standardowa Wersja tekstowa Wersja graficzna Oświadczenie o dostępności Mapa strony A A A

Pierwszy rok realizacji projektu „Modernizacja systemu ciepłowniczego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Ciechanowie Sp.  z o.o. w celu ograniczenia strat przesyłu i dystrybucji ciepła  w ramach działania 1.5. Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu oś priorytetowa I, Zmniejszenie emisyjności gospodarki”  już za nami.

W 2021 roku w ramach działania 1.5  zrealizowaliśmy zadania związane z:

  • przebudową odcinka kanałowej sieci ciepłowniczej w ul. Robotniczej na sieć preizolowaną

Wartość  zadania  netto wyniosła:  589 000,00 zł

W ramach realizacji inwestycji przebudowana została kanałowa sieć ciepłownicza o długości 554 m wraz z przyłączami.

  • likwidacją trzech węzłów grupowych wraz z przebudową istniejących przyłączy do budynków wykonanych w technologii kanałowej na przyłącza preizolowane  
  • Dezagregacja grupowego węzła cieplnego w budynku przy ul. Batalionów Chłopskich 5
  • Dezagregacja grupowego węzła cieplnego w budynku przy ul. Batalionów Chłopskich 17
  • Dezagregacja grupowego węzła cieplnego w budynku przy ul. Armii Krajowej 20

Łączna wartość zadań netto wyniosła:  2 938 700,00 zł

Wykonaliśmy  1 660,50 m  nowych odcinków sieci i przyłączy w technologii  rur preizolowanych wyposażonych w system alarmowy. Nowe przyłącze ciepłownicze wykonane zostało do każdego  budynku  wcześniej zasilanego ciepłem z węzła grupowego.

W każdym budynku objętym projektem zostały  przeprowadzone prace adaptacyjne w pomieszczeniach  rozdzielaczy przystosowując je do pełnienia nowej funkcji. Następnie zainstalowane  tam zostały  nowoczesne  kompaktowe węzły cieplne zaprojektowane indywidualnie dla potrzeb każdego z budynków.  Każdy nowy węzeł  cieplny wyposażony jest w układ automatyki i sterowania oraz regulację pogodową

Podjęte przez Spółkę działania mają na celu ograniczenie strat ciepła na przesyle jak również poprawę bezpieczeństwa dostaw ciepła do Odbiorców. W ramach prac inwestycyjnych związanych z likwidacją węzłów grupowych  odbiorcy zyskali możliwość efektywnego gospodarowania ciepłem poprzez zastosowanie  indywidualnego sterowania wg. temperatury zewnętrznej ( sterowanie pogodowe) dedykowanego dla każdego z poszczególnych budynków. Dodatkowa korzyścią dla mieszkańców ww. budynków jest zmiana taryfy rozliczeniowej z Grupy Taryfowej A1 na Grupę Taryfową A2 co w efekcie finalnym przeniesie się na obniżenie rachunków za energie cieplną.

Przypomnijmy,  iż Spółka na realizację  zadań inwestycyjnych pozyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych. Ponadto  została zawarta z NFOŚIGW umowa na dofinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych w formie pożyczki w wysokości 1 501 812,00zł netto stanowiących pozostałe 15% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

W 2022 roku kontynuujemy realizację Programu 1.5. Obecnie trwają postępowania przetargowe w których wyłonimy wykonawców kolejnych zadań tj. „Budowa i przebudowa sieci ciepłowniczej w ul. Sikorskiego” oraz „Dezagregacja grupowego węzła cieplnego w budynku przy ul. Powstańców Wielkopolskich 12 w Ciechanowie”

W trakcie przygotowania są kolejne projekty i  postępowania przetargowe min. na wykonanie przebudowy zewnętrznych instalacji odbiorczych, przebudowy odcinka sieci w ul. Mleczarskiej oraz budowy odcinka sieci pomiędzy ul. Mazowiecką i Tysiąclecia.

O szczegółach naszych działań będziemy Państwa na bieżąco informować.

 

1.jpg2.jpg

3.jpg

4.jpg

Ciepłych,
rodzinnych i wesołych
Świąt Bożego Narodzenia

życzy

Zarząd i Pracownicy
PEC Ciechanów Sp. z o.o.

 

Kartka świąteczna.jpg

Uprzejmie informujemy, iż zgodnie z art. 130 § 1 i 2 Kodeksu Pracy oraz przyjętego rozwiązania Zarządu Spółki, dni 24 grudnia 2021 roku i 7 stycznia 2022 roku w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplej  w Ciechanowie Spółka z o.o.,  są dniami wolnymi od pracy w zamian za święto przypadające w sobotę tj. 25 grudnia 2021 roku i 1 stycznia 2022 roku.
W związku z powyższym w dniach 24 grudnia 2021 roku i 7 stycznia 2022 roku biuro będzie nieczynne, dyżur pełni  Pogotowie ciepłownicze

 

Alarmowy numer telefonu

23 672 27 32, 601 477 790   24h

23 672 38 5122:00-7:00

 

Wpływ cen paliwa oraz uprawnień do emisji CO2 na koszt energii cieplnej 1 GJ

wykres8

Wykres przedstawia zmiany podstawowych kosztów wytwarzania ciepła tj. jednostkowego kosztu  paliwa [w zł/GJ] oraz jednostkowego kosztu uprawnień do emisji CO2 [w zł/GJ] na przestrzeni lat 2014-2021 oraz prognozę na 2022 rok ( przy założeniu ceny uprawnienia do emisji CO2 na poziomie 70 EUR/tonę).

Wykresy poniżej przedstawiają udział poszczególnych nośników kosztów zmiennych  w koszcie wytwarzania  1GJ energii cieplnej z węgla w okresie lat 2018-2021 oraz prognozę na rok 2022 przy założeniu ceny uprawnień do emisji CO2 jw.

wykres3

Składniki kosztu wytwarzania 1 GJ energii cieplnej w 2018.

wykres4

Składniki kosztu wytwarzania 1 GJ energii cieplnej w 2019.

wykres5

Składniki kosztu wytwarzania 1 GJ energii cieplnej w 2020.

wkres6

Składniki kosztu wytwarzania 1 GJ energii cieplnej w 2021.

wykres7

Składniki kosztu wytwarzania 1 GJ energii cieplnej w 2022.

Z powyższy danych wynika,  iż czynnikiem który najbardziej determinuje wzrost cen energii cieplnej jest wzrost cen uprawnień do emisji CO2.

PEC Ciechanów i Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie namawiają mieszkańców Ciechanowa do oszczędzania ciepła. Jak wynika z badań polskie mieszkania są przegrzewane. Obniżenie temperatury w domach, nawet o 1 czy 2oC, pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w Polsce o 2 mln ton rocznie. Troska o klimat przełoży się także na portfele ciechanowian.

 

Modernizacja systemu ciepłowniczego, która ma umożliwić stopniowe odejście od węgla oraz poprawę jakości powietrza w mieście jest na zaawansowanym etapie. O szczegółach na temat inwestycji Spółka informowaliśmy w kwietniu 2021. Przypomnijmy, że na terenie PEC powstanie elektrociepłownia na biomasę z kotłem parowym o mocy 11 MWt oraz turbiną o mocy 1,1 MWe, ale również, już jako źródła rozproszone, budowane są dwie kogeneracje gazowe o mocy 0,999 MWe i 1,998 MWe. Pierwsza z nich, już pod koniec roku będzie oddana do eksploatacji. Wartość całego projektu wynosi około 52 mln zł netto, z czego 16 mln zł stanowi dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Poprzez takie właśnie działania ciechanowski PEC chce ograniczyć emisyjność dwutlenku węgla o około 14% . Zanim te inwestycje zostaną jednak zrealizowane ważne jest, abyśmy już dziś razem działali dla poprawy klimatu.

Według badań realizowanych na zlecenie producentów ciepła systemowego w większości (blisko 60 proc.) polskich domów średnia temperatura jest równa, bądź wyższa 22oC, choć człowiek komfortowo funkcjonuje już w temperaturze 20oC. Przy temperaturze wyższej wysychają śluzówki dróg oddechowych, co osłabia naturalne mechanizmy usuwania wirusów i bakterii z nosa, czy gardła. W efekcie jesteśmy bardziej narażeni na infekcje. Jeżeli mieszkania są przegrzewane, pogarsza się także zdolność koncentracji uwagi i analitycznego myślenia, wzrasta uczucie rozdrażnienia. Częściej możemy odczuwać bóle głowy, zmęczenie i osłabienie.

Niższa średnia temperatura w domu odbije się także pozytywnie na naszym domowym budżecie. Obniżenie jej w mieszkaniu o 1oC to zmniejszenie wysokości rachunków za ciepło o około 5 – 8 proc. Obniżenie temperatury o 2oC to proporcjonalnie jeszcze wyższe oszczędności. Jak widać każdy ma możliwość kontroli swoich rachunków za ciepło.

Dlatego PEC Ciechanów w kampanii „20 stopni dla klimatu” zachęca swoich odbiorców do zmiany nawyków korzystania z ciepła. Przekonuje, że w walkę o czystsze powietrze może włączyć się każdy. Nie tylko duży przemysł, transport, czy użytkownicy pieców węglowych poprzez ich likwidację i wybór ekologicznych sposobów ogrzewania mieszkań, ale także każdy z nas korzystający z najbardziej komfortowych form ogrzewania jak np. z ciepła systemowego. Wystarczy obniżyć temperaturę w domu do 20oC.

Szczegółowe informacje o kampanii znajdują się na stronie www.pecciechanow.pl a także www.20stopni.pl. Szczegóły znajdują się także na Facebooku.

 

 

Grafika 20 stopni.png

Za nami podsumowanie konkursu "Lekcje ciepła- Audiobook"  dziękujemy, że byliście z nami.
Wielkie brawa dla wszystkich uczestników.
 
Jeszcze raz podziękowania kierujemy również w stronę naszych partnerów:
Radio Rekord- patron medialny
Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturalnej STUDIO- współorganizator wydarzenia,
Howden Donoria- sponsor nagród dla dzieci.
 
Poniżej fotorelacja z wydarzenia. 

PEC w Ciechanowie sprzeda używane silniki elektryczne

Silnik 1,1 KW odżużlacza 2 szt.
Silnik 22 KW wentylator podmuchu 3 szt.
Silnik 320 KW 6000V 1 szt.
Silnik 75 KW wentylator ciągu 3 szt.
Silnik rusztu 2,2 KW 2 szt.

Szczegółowych informacji udzieli -   Starszy Mistrz ds. gospodarki materiałowej i administracji tel. +48 601 518 663

Sprzęt oglądać można w siedzibie przedsiębiorstwa od pn. do pt. w godz. 10 -12

Ofertę należy złożyć lub przesłać w formie elektronicznej do dnia 19.10.2021r.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. , ul. Tysiąclecia 18, 06 – 400 Ciechanów,

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.