Dla słabowidzących Wersja standardowa Wersja tekstowa Wersja graficzna Oświadczenie o dostępności Mapa strony A A A

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się okres przejściowy sezonu grzewczego, w którym warunki atmosferyczne potrafią zmienić się dynamicznie – poranki i wieczory bywają chłodne, a w ciągu dnia temperatury mogą znacząco wzrastać.

Informujemy, że w tym czasie dostawy ciepła do budynków objęte są działaniem automatyki pogodowej.  Systemy te reagują na bieżąco na zmiany temperatury zewnętrznej i automatycznie regulują intensywność ogrzewania, dostosowując ją do aktualnych potrzeb.

Co to jest automatyka pogodowa?

Automatyka pogodowa – czyli zespół urządzeń, których zadaniem jest monitorowanie warunków pogodowych i regulowanie dostawy ciepła. Zatrzymanie dostawy ciepła następuje w momencie, gdy średniodobowa temperatura zewnętrzna przekroczy 16°C, a uruchomienie dostawy ciepła wówczas, gdy temperatura jest niższa od średniodobowej temperatury wynoszącej 16°C.

Z czego składa się automatyka pogodowa?

  • Czujnik temperatury zewnętrznej umieszczony na zewnątrz budynku, tzw. pogodówka;
  • Sterownik – regulator, który dostosowuje wartość temperatury wody w grzejnikach do konkretnej temperatury zewnętrznej w oparciu o krzywą grzewczą;
  • Zawór regulacyjny wraz z siłownikiem odpowiadający za realizacje zmian parametrów sieciowych ustalonych przez sterownik.

Jak działa automatyka pogodowa?

  • Sterownik automatyki pogodowej, na podstawie informacji z „pogodówki” sprawdza jaka temperatura jest aktualnie na zewnątrz budynku i w zależności od jej wartości, oraz temperatury włączenia/wyłączenia uruchamia lub wstrzymuje pracę węzła;
  • Gdy temperatura zewnętrzna rośnie, automatyka pogodowa ogranicza przepływ ciepła do instalacji wewnętrznej - grzejników, a gdy temperatura na zewnątrz spada – odpowiednio go zwiększa.

Co to oznacza dla mieszkańców?

  • Gdy temperatura na zewnątrz rośnie, system ogranicza dopływ ciepła do instalacji budynkowej.
  • Gdy następuje ochłodzenie – automatyka ponownie zwiększa moc grzewczą.
  • Dzięki temu mieszkańcy mają zapewniony komfort cieplny, a jednocześnie unika się niepotrzebnego zużycia energii.

Automatyka pogodowa reguluje dostawę ciepła do całego budynku, regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach budynku odbywa się przy pomocy termostatycznych zaworów na każdym z grzejników.

Dzięki zainstalowanej automatyce pogodowej w węźle cieplnym, oszczędzasz ciepło!

 

zdjęciev1.jpg